Spot Video

Voievozii au cucerit Letonia

2011-03-12

Federaţia de Luptă Naţională Voievod din Republica Moldova invită jurnaliştii sportivi la conferinţa de presă la care vor fi prezentate rezultatele obţinute de sportivi la Turneul Internaţional de Arte Marţiale “Cupa Balticii”. Evenimentul va avea loc joi, 10 marie, ora 12:00, la Business Centru Kentford, etajul 4, of. RIA – Novosti.

Turneul Internaţional de Arte Marţiale “Cupa Balticii” s-a desfăşurat la Saldus (Letonia) şi a aliniat pe covorul de luptă sportivi din şase ţări. În cadrul competiţiei în premieră a fost organizat un campionat la lupta Voievod pe echipe, Moldova-Letonia (scor final 5-4).

Lotul Federaţiei de Luptă Naţională Voievod a fost format din 9 sportivi. Luptătorii moldoveni au cucerit 12 medalii de aur, 11 de argint şi 14 de bronz.

INTERNATIONAL OPEN MARTIAL ARTS CHAMPIONSHIPS

„BALTIC CUP 2011”

Campionatul Internaţional la Arte Marţiale «Cupa Balticii 2011»,care s-a desfăşurat în Letonia, or.Saldus, la data de 05-06 martie 2011.

4 probe: lupte individuale, lupta în echipă, forme tradiţionale, forme tradiţionale în echipă.

Au participat peste 250-sportivi din următoarele 6-ţări:

MOLDOVA, LETONIA, ESTONIA, LITUANIA, RUSIA, UCRAINA.

Echipa Moldovei a fost delegată la Campionatul Internaţional de Federaţia de Luptă Naţională «VOIEVOD» din Republica Moldova, Preşedinte Nicolae Pascaru (6-Dan).

•  Lotul Naţional la Lupta Naţională «VOIEVOD» a fost reprezentat la Campionatul Internaţional de 9-sportivi, care au adus ţării:
  • 12-aur, 11-argint, 14-bronz
  •  În cadrul competiţiei în premieră a fost organizat un campionat la Luptă Naţională VOIEVOD pe echipe, Moldova-Letonia (scor final 5:4).