Turneul Internaţional de Arte Marţiale «Cupa Ucrainei 2012»

Turneul Internaţional de Arte Marţiale «Cupa Ucrainei 2012», care s-a desfăşurat în Ucraina, Herson-Novaea Cahovca, la data de 06-08 aprilie 2012.

4 probe: lupte individuale – semi contact, light contact, full contact, low kick

Au participat circa 200-sportivi din următoarele 4-ţări: MOLDOVA, UCRAINA, RUSIA, BELARUS.

Echipa Moldovei a fost delegată la Turneul Internaţional de Federaţia de Luptă Naţională «VOIEVOD» din Republica Moldova.

Lotul Federaţiei de Luptă Naţională «VOIEVOD» a fost reprezentat la Turneul Internaţional de 12-sportivi.

Luptătorii moldoveni au cucerit 26 medalii: 9-aur, 9-argint, 8-bronz Clasamentul general pe Echipe la Turneul Internaţional Echipa Moldovei s-a clasat pe Locul-2.

Frații Sevastian Dumitru și Alexandru  au fost declarati cei mai buni luptători ai Turneului Internaţional, acestea au primit cadouri din partea organizatorilor.

Din staful tehnic au fost premiați și doi antrenori Secrier Ștefan și Sevastian Serghei.

Oaspetele de onoare a competiției a fost Constantin Gubka, campion mondial de 5 ori la kickboxing.

Conducatorul echipei, Nicolae Pascaru, s-a arătat mulțumit de prestația sportivilor și a rezultatelor obținute.

Următorul Turneu Internaţional la care vor participa luptătorii moldoveni va avea loc în Rusia, perioada 28-29 aprilie 2012.