Arhiv 2016

La Peresecina s-a desfășurat Turneul Raional Voievod «Cupa Maximus» 2016 (FOTO)

Duminică, 4 decembrie, în satul Peresecina din raionul Orhei, s-a desfășurat Turneul Raional la Lupta Naţională Voievod "CUPA MAXIMUS" 2016 în Memoria sportivului Gorceac Constantin.

Competiția a fost organizată în incinta Sălii Sportive a Liceului Teoretic "Alexandru Donici" din satul Peresecina, întrunind 120 de sportivi din satele raionului Orhei, o cifră record pentru o asemenea competiție, devenind astfel una de anvergură.

Startul competiţiei a fost dat de către oaspeţii de onoare: primarul localităţii, Nicolae Buzu, șeful Serviciului Tineret şi Sport Orhei, Victor Gherman, directorul Liceului Teoretic "Alexandru Donici", Ion Chistol, și directorul Școlii Sportive Orhei, Vitalie Patraș.

La competiţie a mai fost prezentă sora sportivului Gorceac Constantin. Participanții la Turneu au ţinut un minut de reculegere în memoria sportivului, care a plecat prea devreme dintre noi.

Primii în concurs au întrat copiii şi juniorii, fiind urmaţi de seniori, care au oferit un adevărat spectacol pentru oaspeţii de onoare şi spectatori, demonstrînd tehnici de luptă excelente.

Turneul din Peresecina a durat aproape întreaga zi, la final cei mai buni sportivi fiind premiați cu medalii, diplome, dar şi sucuri.

Desfăşurarea "Turneului Raional VOIEVOD "CUPA MAXIMUS" 2016" a fost înalt apreciată de organizatori – preşedintele Federaţiei, Nicolae Pascaru, șeful Serviciului Tineret şi Sport Orhei, Victor Gherman, şi de administrația locală, care au promis că acest turneu va deveni o tradiţie în satul Peresecina.

Scopul evenimentului a fost promovarea modului de viaţă sănătos, aprecierea performanțelor sportivilor și selectarea lotului raional, pentru participarea la Campionatul Republicii Moldova "VOIEVOD" 2016, care va avea loc la Chişinău pe 17 decembrie.