Arhiv 2016

"Voievod" a cucerit 5 medalii la mondialul din Italia (FOTO, VIDEO)

Sportivii Federației de Luptă Națională „Voievod" au obținut cinci medalii la Campionatul Mondial de Lupte Mixte, care a avut loc în orașul Carrara (Italia).

Naționala Moldovei a fost reprezentată la mondiale de patru sportivi ai Federației de Luptă Națională „Voievod" și toți au revenit cu medalii. Președintele Federației „Voievod, Nicolae Pascaru, a menționat astăzi, 3 noiembrie, în cadrul unei conferințe de presă, că participarea la acest turneu a fost foarte importantă pentru sportivii noștri. „Medaliile obținute de sportivii noștri sînt foarte prețioase, avînd în vedere că mulți din adversari au condiții mai bune. În particular, este vorba despre Polonia sau România, care au delegat la campionat mult mai mulți sportivi decît noi. Luptătorii noștri au dat dovadă de voință și au obținut succes", a relatat Nicolae Pascaru.

Majoritatea sportivilor de la „Voievod" au cucerit cîte o medalie, însă în componența naționalei Moldovei este și un luptător care a reușit să obțină două distincții. Este vorba despre Vasile Niță care a cucerit o medalie de aur și una de argint la disciplinile „low-kick" și „К-1" la categoria de greutate de pînă la 71 kg. Dumitru Ostrovan (pînă la 36 kg) a obținut medalia de aur la proba „К-1", Nicolae Deleu (pînă la 54 kg) a cucerit argintul la aceeași disciplină, iar Bogdan Bucliș (pînă la 32 kg) a fost medaliat cu bronz, la fel la „K-1".

Trei din cei patru sportivi, care au reprezentat Moldova la campionatul mondial, sînt originari din Orhei. Vicepreședintele Federației „Voievod", Oleg Sclifos, le-a mulțumit sportivilor pentru realizările atinse, iar părinților acestora – pentru susținerea acordată copiilor lor în procesul de pregătire pentru campionat.

Campionatul Mondial s-a desfășurat în perioada 25-30 octombrie în orașul Carrara (Italia). La competiție au participat 8 mii de sportivi din peste 40 de țări.