Arhiv 2017

"Cupa Regiunilor –VOIEVOD 2017" a luat start la Durlești (FOTO)

Sîmbăta, 11 februarie, în orășelul Durlești, a fost dat startul Cupei Regiunilor la Lupta Naţională Voievod.

Și-au dat concursul 50 de sportivi din diferite raioane ale țării. A fost un eveniment exclusiv, oferit în premieră pentru oaspeţii şi locuitorii Durleștilor.

Scopul evenimentului a fost promovarea sportului şi propagarea modului sănătos de viaţă, dar și aprecierea performanțelor sportivilor. Primii în concurs au intrat copii, fiind urmaţi de juniorii şi seniori. Toți sportivii de la mic la mare și-au demonstrat performanțele sportive, oferind un spectacol pe cinste oaspeţilor de onoare şi spectatorilor. Cei mai buni sportivi au fost premiați la finalul competiției cu medalii şi diplome, pe care le-a înmînat festiv vice-preşedintele Federaţiei "Voievod" Oleg Sclifos şi secretarul general Serghei Stoler.

În cadrul competiției regionale scorul înregistrat de echipa orășelului Durlești, condusă de antrenorul Eugeniu Ceornopolc, și echipa oaspeților a fost unul egal.

Federaţia de Luptă Naţională Voievod a dat start proiectului "Cupa Regiunilor" în anul 2012  cu scopul de a promova modul sănătos de viaţă printre tinerii din regiunile Republicii Moldova. În acest proiect au fost implicaţi peste 2500 de tineri de pe ambele maluri ale Nistrului.

Misiunea Voievod este de a fortifica generaţiile actuale şi viitoare în scopul afirmării lor, comunicării între semeni și generații, întru bunăstarea umană şi promovarea valorilor fundamentale.

Următoarea competiţie urmează să fie desfășurată în raionul Criuleni.