Arhiv 2015

Luptătorii Federației „Voievod” au adus de la Campionatul Mondial din Spania patru medalii (VIDEO)

Campionatul Mondial de arte marțiale mixte le-a adus sportivilor Federației de Luptă Națională „Voievod” patru medalii, a relatat președintele Federației, Nicolae Pascaru, citat de NOI.md.

În orașul Benidorm din Spania sportivii au cîștigat o medalie de aur, una de argint și două de bronz. Medalia de aur a fost cîștigată de luptătorul de K-1 Nicolae Deleu. Originarul din Orhei a evoluat cu succes la juniori în categoria de greutate de pînă la 54 kg. „Argintul” i-a revenit luptătorului MMA Nicolae Garbuz în categoria de greutate de pînă la 83 kg.

Ambele medalii de bronz au fost cîștigate de sportivii noștri în categoria de greutate de pînă la 71 kg. Unul dintre premianți – Vasile Niță – a cîștigat „bronzul” la juniori, altul – Victor Pîrău – a evoluat cu succes în categoria seniori.

La Campionatul Mondial au participat peste opt mii de sportivi din 150 de țări. Cele mai reprezentative au fost echipele din SUA, Rusia și Ucraina. Fiecare dintre aceste țări a fost reprezentată de peste 50 de sportivi.

Potrivit președintelui Federației „Voievod”, echipa se pregătește de următoarele competiții. Deja la 24 noiembrie, la București, va demara Cupa Mondială la arte marțiale mixte, unde „Voievod” preconizează să obțină medalii. După aceasta, la 5-6 decembrie, în Polonia va avea loc Cupa Europei, unde „Voievod” va fi reprezentat de luptătorul Nicolae Garbuz în categoria de greutate de peste 85 kg. Anul calendaristic se va finaliza cu Campionatul Moldovei la lupte naționale „Voievod”, care se va desfășura la 20 decembrie.