Arhiv 2013

Turneul Internaţional de Arte Marţiale

Turneul Internaţional de Arte Marţiale "Cupa Ucrainei 2013", care s-a desfăşurat în Ucraina, Herson-Novaea Cahovca, la data de 05-07 aprilie 2013.

4 probe: lupte individuale – semi contact, light contact, full contact, low kick

Au participat circa 180-sportivi din următoarele 4-ţări:
UCRAINA, RUSIA, BELARUS, MOLDOVA.

Echipa Moldovei a fost delegată la Turneul Internaţional de Federaţia de Luptă Naţională «VOIEVOD» din Republica Moldova.

 Lotul Federaţiei de Luptă Naţională «VOIEVOD» a fost reprezentat la Turneul Internaţional de 9-sportivi.

 Luptătorii moldoveni au cucerit 17 medalii: 8-aur, 9-argint

 Clasamentul general pe Echipe la Turneul Internaţional Echipa Moldovei s-a clasat pe Locul-2

09 Sevastian Alexandru anul 1994 Lupte (-75kg) 1-aur, --, --

Sportivul moldovean Sevastian Alexandru a fost declarat cel mai bun luptător al Turneului Internaţional și a fost înalt apreciat de Maieștrii de Arte Marţiale din Ucraina, pentru cea mai bună tehnică demonstrată. Din partea organizatorilor Alexandru a fost premiat cu un cadou preţios.

Din staful tehnic au fost premiați și doi antrenori Pascaru Nicolae și Sevastian Serghei.

Oaspetele de onoare a competiției a fost Constantin Gubka, campion mondial de 5 ori la kickboxing.

Președintele Federaţiei de Luptă Naţională «VOIEVOD», Nicolae Pascaru (6-Dan), a apreciat evoluţia sportivilor moldoveni, ca fiind una remarcabilă și de perspectivă.

În luna mai luptătorii moldoveni vor participa la Turneul Internaţional "Cupa Rusiei 2013".